Подібно до води у ванній, що кружляє в каналізації, планета, далека від Землі, наближається до свого неминучого похмурого кінця: смерті від зірки.
Астрономи спостерігають за екзопланетою, відомою як Kepler-1658b, чия орбіта стає все коротшою навколо вмираючої зірки-господаря. Теорії передбачають такий сценарій Кінця світу, але експерти кажуть, що це перший випадок в історії, коли вони спостерігали, як такий сценарій дійсно розгортається в космосі.
Відкриття було опубліковано в понеділок в The Astrophysical Journal Letters і розкриває нову інформацію про затяжну смерть, яка чекає на багато світів, включно з тим, що передбачено для нашого власного. Вчені вважають, що Сонце, яке зараз має середній вік, одного дня може знищити Землю подібним чином, через мільярди років.
Discovery Alert!
A once overlooked giant planet may be spiraling into its fiery hot star! https://t.co/X3YoSovSQx pic.twitter.com/paqBjd0pje— NASA Exoplanets (@NASAExoplanets) December 19, 2022
Те, що відбувається з екзопланетою далі, є досить похмурим: планета обертатиметься все ближче й ближче, поки врешті-решт не врізається в зірку, миттєво знищуючи її. За даними NASA, це станеться швидко (ну, за мірками Всесвіту) через 3 мільйони або менше років . Цей науковий процес називається «розпадом орбіти», маючи на увазі шлях, який планета проходить навколо своєї зірки.
Kepler-1658b класифікується як «гарячий Юпітер», тобто він є газовим гігантом, як і наша сусідня планета, але знаходиться набагато ближче до зірки, навколо якої він обертається, ніж Юпітер до Сонця. Екзопланета, розташована в системі приблизно за 2600 світлових років від нас, знаходиться у вісім разів ближче до своєї зірки, ніж навіть Меркурій до Сонця. Уявіть собі: йому потрібно менше чотирьох днів, щоб здійснити повну подорож навколо зірки.
Дослідникам було важко знайти екзопланети зі скорочувальною орбітою, оскільки цей процес повільний і його важко виміряти. Шреяс Віссапрагада, провідний автор дослідження Гарвардського та Смітсонівського центру астрофізики, виявив, що орбіта Kepler-1658b скорочується повільно, на 131 мілісекунду на рік. Використовуючи спостереження за трьома телескопами, вчені виявили, що обороти Kepler-1658b неухильно знижувалися протягом останніх 13 років.