За словами вчених, гігантський шлейф магми розміром 4000 кілометрів пробивається крізь мантію Червоної планети і викликає сейсмічну активність в одній конкретній ділянці поверхні. Не дивно, що один тільки посадковий модуль NASA InSight зафіксував цілих 1300 марсотрусів за чотири роки досліджень.
Тряска кори зазвичай починається через тектоніку плит або мантійних плюмів. Вчені з університету Арізони логічно дійшли висновку, що на Марсі має місце друге. Команда досліджувала область навколо тріщин Cerberus Fossae – велику рівнину під назвою Elysium Planitia – наявність особливостей, які на Землі вказують на наявність мантійних плюмів. У міру підйому магми кора піднімається і розтягується, і в кінцевому рахунку відбувається виверження, яке формує великі плоскі вулканічні рівнини.
Команда виявила, що поверхня рівнини Elysium Planitia вже піднялася більш ніж на півтора кілометри, а виміри гравітаційного поля в цьому районі показують, що воно спричинене чимось глибоко всередині планети. Дно ударних кратерів у цій галузі також нахилено в одному напрямку, що дозволяє припустити підняття з моменту утворення кратерів.
Застосувавши тектонічну модель до регіону, дослідники виявили, що вони не можуть пояснити особливості, що спостерігаються. Єдиним можливим поясненням залишився гігантський шлейф мантійний шириною близько 4000 кілометрів. Знахідка не тільки заново запускає суперечки про формування та еволюцію Червоної планети, а й змушує задуматися про нову небезпеку для майбутніх колоністів — адже тепло магми може викликати хімічні реакції, що пробуджують сплячі мікроби.